Διημερίδα «Όταν η περιφέρεια ερμηνεύει το κέντρο»: Έλληνες Ιστορικοί Ευρωπαϊκής Ιστορίας

Η ελληνική κοινότητα των ιστορικών επιδεικνύει έναν αξιοζήλευτο δυναμισμό τα τελευταία χρόνια, ο οποίος διακρίνεται για την ευρυμάθεια, την επαφή με διαφορετικές ιστοριογραφικές θεωρίες και μεθόδους, προσαρμόζοντας σύγχρονα θέματα της παγκόσμιας ιστοριογραφίας στην ελληνική πραγματικότητα. Η πλειονότητα των ιστορικών στην Ελλάδα ασχολείται με θέματα που άπτονται της ελληνικής ιστορίας, ενώ μια μικρότερη σχετικά ομάδα, ασχολείται με την πορεία των Ελλήνων σε διαφορετικά μέρη του κόσμου, ή, ακόμα, την πολιτική επιρροή των ευρωπαϊκών χωρών στην Ελλάδα.  Ωστόσο μια ακόμα πιο μικρή κοινότητα ιστορικών επικεντρώνεται στην ιστορία άλλων ευρωπαϊκών χωρών, προσφέροντας με τα έργα τους μια διαφορετική ματιά, από την περιφέρεια προς το κέντρο. Οι ιστορικοί αυτοί, από τη μια, αντιμετωπίζουν την προφανή δυσκολία να κατακτήσουν τις αυτονόητες πολιτισμικές αξίες του αντικειμένου μελέτης τους.  Από την άλλη, ακριβώς  χάρη στο ότι κατέχουν τη σκευή ενός ιστορικού της περιφέρειας, είναι δυνατόν να εξετάζουν, να συγκρίνουν και να διερωτώνται για τα εθνικά πολιτισμικά δεδομένα των «άλλων», ιδίως εκείνων που βρίσκονται στο ευρωπαϊκό κέντρο, από απρόσμενες και παράλληλα γόνιμες οπτικές. Έτσι, μπορούμε να πούμε ότι η προοπτική του ιστορικού της περιφέρειας επεξεργάζεται εθνικά σύμβολα και εθνικά αυτονόητα εμποτίζοντάς τα με ερωτήματα και προσλαμβάνουσες «άλλων» πολιτισμικών κεφαλαίων.
Ωστόσο, γεννάται μια σειρά  ερωτημάτων, όπως, χάριν παραδείγματος: Ποια η θέση της Ευρωπαϊκής Ιστορίας και των ιστορικών Ευρωπαϊκής Ιστορίας στα ελληνικά πανεπιστήμια σήμερα; Πώς και από ποιους διδάσκεται η Ευρωπαϊκή Ιστορία και η ιστορία των ευρωπαϊκών αυτοκρατοριών; Αποτελεί η Ευρωπαϊκή Ιστορία ένα πεδίο μελέτης; Ποια η σχέση της Ευρωπαϊκής Ιστορίας με την παγκόσμια και διεθνική ιστορία; Πώς διδάσκεται μια εξωστρεφής ιστορία στα πανεπιστήμια; Ποιες είναι οι δυσκολίες της έρευνας μακριά από τα αρχεία αλλά και ποιες οι χρήσεις των νέων τεχνολογιών και μέσων έρευνας; Κατά πόσο προβάλλεται και επικοινωνεί το έργο αυτών των ιστορικών με τα έργα των συναδέλφων τους στις χώρες που αποτελούν το αντικείμενο μελέτης τους; Ακόμα περισσότερο αναδεικνύεται και το ερώτημα: Κατά πόσο η περιφέρεια διαμορφώνει το κέντρο;
Η συνάντηση, μια από τις ελάχιστες που πραγματοποιείται στο χώρο της Ευρωπαϊκής Ιστορίας,  έχει σκοπό να φωτίσει τα παραπάνω ερωτήματα σε συνάρτηση με την νέα ιστορική παραγωγή των ευρωπαϊστών ιστορικών της νεότερης και σύγχρονης ιστορίας στην Ελλάδα σήμερα και με αυτό τον τρόπο να αποτυπώσει την σημερινή εικόνα του πεδίου και το έργο όσων έχουν μια σημαντική συμβολή σε αυτήν.

Επισυναπτόμενα αρχεία:

Ημερομηνία: Παρασκευή, 4 Μαΐου, 2018 έως Σάββατο, 5 Μαΐου, 2018